Artaş İnşaatın Tercihi Tekno Vinç

Artaş İnşaatın Tercihi Tekno Vinç

Avrupa Konutları ve Tema İstanbul gibi mega projelere imza atan Artaş Grup, son olarak Vadİstanbul Projesi ile adından söz ettiriyor. Artaş Grup, Aydınlı Grup ve Invest Grup iş birliği ile Ayazağa’da yükselen ve toplam 3 farklı etaptan oluşan Vadistanbul Projesi’nin ayrıntıları ile ilgili, Artaş Grup Yönetim Kurulu Üyesi Serhan Çetinsaya ile bir araya geldik.

 • Artaş İnşaat faaliyetleri hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Artaş İnşaat, 1977 yılında inşaat mühendisi babam Süleyman Çetinsaya tarafından kurulmuştur. Şirketin kuruluşu olan 1977 yılı ile, Avrupa Konutları Projesi’nin başlangıcı olan 2005 yılları arasında apartman, han, otel, alışveriş merkezi, sinema gibi daha küçük çaplı projeler gerçekleştirilmiştir. 2005 yılı itibari ile Avrupa Konutları ile daha büyük projelere başlamış olduk.
Avrupa Konutları Projesi ile 10 yılda yaklaşık olarak 15 bin 700 daire teslimi yaptık. Avrupa Konutları, Artaş’ın tescilli bir markası olarak konut sektörünün öncü markaları arasında yer almaktadır. Avrupa Konutları’nı takiben devam eden projelerimizden bazıları ise; Tema İstanbul, Eclipse Maslak ve son olarak Vadistanbul’dur.

Artaş inşaatın tercihi potain kule vinç
 • Vadistanbul Projesi hakkında bilgi verebilir misiniz?

Vadistanbul Projesi, toplamda 1 milyon 300 bin metrekare inşaat alanına sahip 3 etaptan oluşmaktadır. İlk etapta yer alan Vadistanbul Teras ve Vadistanbul Park etapları konutlardan oluşmaktadır.2012 yılında başlayan ve Temmuz 2014’te teslim edilen projenin ilk etabı olan Vadistanbul Teras 1.100 daire bulunuyor.

Çalışmaları halen devam etmekte olan 2’inci etap Vadistanbul Bulvar ise; 180 bin metrekare ile Türkiye’nin en büyük ofis kompleksidir. 3. havalimanından kente ulaşımda karşılaşılacak ilk büyük merkez olarak planlanan Vadistanbul Bulvar, nehir kenarında uzanacak 760 metrelik alışveriş caddesi, alışveriş merkezi ve 5 yıldızlı bir otelden oluşuyor. Mart 2017’de teslim edilmesi planlanan Vadistanbul Bulvar, şehrin metro hattına bağlanacak hafif raylı özel metroya sahip olacak.

Aralık 2017’de teslim edilmesi planlanan üçüncü ve son etap olan Vadistanbul Park, toplam 762 adet konut, 120.000 m2 ofis ve 22.000 m2 mağazadan oluşacak.

 • Vadistanbul Projesini farklı kılan özellikler nelerdir?

ABD’nin dünyaca ünlü projelerine imza atan SOM Architecture ile Türkiye’nin ödüllü mimarlık ofisi İki Design tarafından tasarlanan Vadistanbul, yatay düzlemde her türlü yaşam fonksiyonunu içinde barındıran ilk ve tek karma proje olma özelliğini taşımaktadır.

Vadistanbul’u özel kılan bir diğer özellik ise, boğazın temiz sularını taşıyan Sadabad Deresi’nin projeyi boydan boya kat etmesi ile doğayla iç içe benzersiz lokasyonudur.

Vadistanbul Projesi lokasyon avantajının yanı sıra ayrıcalıklı ulaşım olanaklarıyla dikkat çekmektedir. Projede Türkiye’de bir ilk olarak, İstanbul’un kalbine bağlanacak metro bağlantılı bir havaray yer alacak. Planlana metro projesi toplamda 14 milyon Euro ile Türkiye’nin ilk ve tek özel metro durağı olacak.

 • Projede kaç tane ve hangi model Potain kule vinç kullanılmaktadır?

Vad İstanbul Projesi için kule vinç firması TeknoVinç’ten kiraladıklarımızla beraber toplamda 13 adet Potain kule vinç kullanılıyor. Ağırlıklı olarak proje gereksinimlerimizin neredeyse tümüne yanıt verebilen, 10 ton kapasiteli, MCT 205 kule vinç modeli tercih ediyoruz. Bunun yanında, kullanım alanı ve maksadına yönelik diğer ihtiyaçlarımızı, yine parkımızda var olan, MCT 178 kule vinç, MDT 178 kule vinç ve MD 175 B kule vinç modelleri ile destekliyoruz. Bu anlamda da tercihimiz fiyat, uzunluk ve kapasite olarak ihtiyaçlarımıza cevap veren Potain kule vinçler.

 • Tekno Vinç ile Potain kule vinçleri tercih etmenizin sebepleri nelerdir?

Bugüne kadar projelerimizde tercihimiz Potain kule vinçler oldu. Daha önceki projelerimizde de kullandığımız için merkez depomuzdaki çalışanlar ve operatörler, Potain kule vinçlere aşina. Motorun sesinden arızasını anlayabiliyorlar. Hatta merkez depomuzda Potain yedek parçalarını stoklamaya başladık. Aynı model kule vinçleri kullandığımız için, ihtiyaç doğrultusunda modeller arası mast ve parça değişimleri yapabiliyoruz. Ayrıca Potain’in mast, motor gibi parçalarının kalitesine güveniyoruz. Örneğin Vadistanbul projesinde kule vinçlerin projeye uyumlanabilmesi için, Tekno Vinç’in teknik ekipmanı fazla olduğundan kule vinçlerde yapılan değişikliklerle projeye entegre edildi.

TeknoVinç’in teknik servis hizmetinden de memnunuz. Acil bir ihtiyacımız olduğunda hemen ulaşabiliyor ve ihtiyacımız olan desteği en kısa sürede alabiliyoruz. Diğer bir tercih nedenimiz de Potain’in uygun fiyatlı olması.

 • Vadistanbul’da çalışacak kule vinçleri belirlerken Tekno Vinç’den destek aldınız mı?

Proje başlangıcında kule vinç satın alırken veya kiralarken Tekno Vinç ile bir araya geldik. Hangi bölgeye, hangi model ve hangi ağırlıkta kule vinç kullanılacağını tespit ettik. Bu aşamada TeknoVinç’ten mühendislik konusunda almış olduğumuz danışmanlık hizmeti doğrultusunda hareket ettik. Diğer projelerimizde de aynı şekilde ilerliyoruz. Biz proje ile ilgili bilgileri TeknoVinç ile paylaşıyor ve hangi model vinç nerede kullanılacak, kaç adet vinç gerekli gibi konularda mutlaka Tekno Vinç’in yönlendirmeleri doğrultusunda ilerliyoruz. Bir projede kule vinçin konumlandırılması kaba inşaata başlamadan önce yapılması gereken önemli bir çalışma. Dolayısıyla ilk olarak konumlandırma işi ile başlıyoruz.

 • Kule vinç kiralamayı tercih etme nedenleriniz nelerdir?

İş makinalarında, projeye ve kullanılan iş makinasına göre kiralama bazı durumlarda mantıklı ve daha avantajlı olabiliyor. Kule vinçler bizim olmazsa olmaz bir ihtiyacımız. Bu nedenle genelde satın alma yoluna gitsek de dönem dönem projenin durumuna ve ihtiyaçlarına bağlı olarak kule vinç kiralaması yapıyoruz. Projede oluşan ihtiyaç doğrultusunda TeknoVinç’e talebimizi iletiyoruz ve hızla bu desteği alabiliyoruz. TeknoVinç’ten almış olduğumuz kiralama hizmetinden de satışta olduğu gibi son derece memnunuz.

 • Potain kule vinçler ve TeknoVinç ile çalışmaktan memnun musunuz?

Teknik anlamda Potain kule vinçlerden çok memnunuz. Bizim kule vinçten beklentimiz kalitesinin yanı sıra, sıkıntısız ve problemsiz olarak çalışıp projeyi aksatmamasıdır. Potain kule vinçlerle de şu ana kadar da hiç büyük bir sıkıntımız olmadı. Kurulum, demonte, bakım gibi her türlü ihtiyacımıza cevap alabiliyoruz. Hatta bazen biz yapalım desek bile TeknoVinç buna izin vermiyor. Potain kalitesi ve TeknoVinç hizmeti ile çalışmaktan son derece memnunuz.

 • Gelecek projelerinizden bahsedebilir misiniz?

Şu ana kadar Avrupa yakasında devam eden projelerimizi Anadolu yakasına da taşımayı planlıyoruz. Müşterilerimizden gelen talepler doğrultusunda, Avrupa Konutları’nın Anadolu yakasında da yapılmasını istiyorlar. Biz de şimdiye kadar ertelediğimiz bu projeyi şu an Ümraniye’de bulunan 70 dönüm arazi üzerinde gerçekleştirmeye başladık. Bu projemizde tek bir ada içinde 1.500 konut inşa ediyoruz.

Ümraniye’deki projemizin yanı sıra, İstanbul Ataşehir’deki ilk projemiz olan Avrupa Office ile 32 katlı ofis projesi inşa edeceğiz.

Daha fazla bilgi için

Bize +90 216 577 63 00 numaralı hattımızdan ulaşabilirsiniz.Sosyal Medyada Bizi Takip Edebilirsiniz.

İLETİŞİME GEÇİN

  X
  İLETİŞİME GEÇİN