Çamlıca Camisi Tekno Vinç İle Yükseliyor

Çamlıca Camisi

Cumhuriyet Döneminin En Büyük Camisi Çamlıca Cami TeknoVinç ile Yükseliyor

Türkiye inşaat sektörünün lider kule vinç, personel ve malzeme asansörü tedarikçisi Tekno Vinç, İstanbul’un yedi tepesinden en bilineni Büyük Çamlıca’da yükselmekte olan Çamlıca Cami inşaatında, toplam 7 adet Potain kule vinç ile yer alıyor. 140 metre yüksekliğe çıkarak ve minarelere bağlanarak projeye büyük katkı sağlayan kule vinçler, Türkiye’de bir ilke daha imza atıyor.

POTAIN kule vinçlerin ve STROS malzeme asansörü satış, pazarlama ve satış sonrası hizmetlerini 25 yılı aşkın süredir yürütmekte olan Tekno Vinç, toplamda 57.500 metrekarelik alan üzerine inşa edilen Çamlıca Cami projesi nde toplam 7 adet kule vinç ile yer alıyor. Kule vinçler, toplamda altı minareli olacak şekilde planlanan Çamlıca Cami’nin minarelerine bağlanarak ve 140 metre yüksekliğe çıkarak Türkiye’de bir rekora daha imza atmış bulunuyor.

Tekno Vinç tarafından kule vinçlerin yerleşimi konusunda mühendislik hizmetlerinin verildiği projede kullanılan ve yüksek kaldırma kapasiteli MC 235 B, MC 205 B ve MD 208 A model kule vinçler, özellikle kubbe yapımını da sağlayacak şekilde tedarik edilmiştir. İmalat sürecine destek vermek üzere MCT 88 model kule vinç döşeme üzerine konuşlandırılarak, “joker kule vinç” görevini üstlenerek süreci optimize etmiştir.

Gerek kule vinç montaj ekipleri, gerekse Türk müteahhitlerinin görüşleri alınarak yapılan AR-GE çalışmaları sonucunda geliştirilmiş olan ve 2013 yılında Türk inşaat sektörünün kullanımına sunulan Potain MCT 178 model 3 adet kule vinç, özellikle ince kesitli minarelere uygun şekilde kullanılmıştır. Bağlantı noktaları konusunda projenin özelliği sebebiyle çok sıra dışı bir mühendislik çalışması yapılarak kule vinçler minarelere, 40 metrede bir bağlanmıştır.

Çamlıca tepesinin aşırı güçlü rüzgarlara maruz kaldığı da dikkate alınarak, kule vinçler güçlü dönüş sistemlerine uygun olarak seçilmişlerdir. 57.500 metrekarelik alan üzerine inşa edilen Çamlıca Cami içerisinde 3.435 metrekarelik sanat galerisi ile 2.750 metrekarelik kütüphane ile dikkat çekiyor.

Daha fazla bilgi için

Bize +90 216 577 63 00 numaralı hattımızdan ulaşabilirsiniz.Sosyal Medyada Bizi Takip Edebilirsiniz.

İLETİŞİME GEÇİN

    X
    İLETİŞİME GEÇİN