Makine Formeni Salman Doğan Potain Kule Vinçleri Anlattı

Makine Formeni Salman Doğan Potain Kule Vinçleri Anlattı

Kule vinç firması Tekno Vinç, ÖZAK GYO – YENİGÜN – ZİYLAN Grubu tarafından inşa edilmekte olan İstanbul Büyükyalı Projesi’nde, toplam 15 adet Potain kule vinç ve 14 adet Stros dış cephe personel ve malzeme asansörü ile hizmet verecek. Projede Makine Formeni olarak çalışan Salman Doğan, Potain kule vinçler ile Stros dış cephe personel ve malzeme asansörleri ile ilgili çalışmalarını bizimle paylaştı.

• Salman Bey, öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Kaç senedir kule vinç sektöründesiniz?
Ocak 1966 yılında Yozgat’ta doğdum. Lise eğitimimi bitirdikten sonra, askere gittim. Askerlik bittikten sonra, 1988 yılında kule vinçlerle tanıştım. O gündür bu gündür kule vinç sektöründe çalışıyorum.

potain kule vinç

• POTAIN kule vinçler ile hangi projelerde çalıştınız?
İlk Potain kule vinç ile 1988 yılında Mesa Mesken Sana A.Ş.’nin, Muğla Ortaca İber Otel şantiyesinde tanıştım. Daha sonra birçok projede Potain kule vinçler ile çalışma fırsatım oldu.
Bu projeler arasında; Ankara’da Konut Sitesi, Koru Sitesi, Ankara Danıştay Lojmanları, Milletvekili Lojmanları, Ankara Çankaya Gaziosmanpaşa’da Ufuk Sitesi;
İzmir’de Mavişehir Projesi ile Urla Mesa Evleri projesi;
İstanbul’da da Ataköy 5.Kisim 670. şantiyesi, Halkalı Toplu Konut Projesi, Aydınlı Grup, Koru Florya, Emaar Squar Projesi yer alıyor. Şu an ÖYZ Büyük Yalı Projesi’nde Potain kule vinçler ile çalışmaktayım.

• Hangi model POTAIN kule vinç kullandınız?
Bu güne kadar kullanmış olduğum Potain kule vinç modelleri; MCT 178 kule vinç, MC 175kule vinç, MC 205 kule vinç, MCT 205 kule vinç, MDT 178 kule vinç.
Daha eskiye gidersek 330 ,360 ,646 gibi kule vinç modellerini de kullandım. Hemen hemen Potain’in tüm kule vinç modellerini kullandım, montaj ve demontajını gerçekleştirdim.

• POTAIN kule vinçlerin öne çıkan ve ayırt edici özelliklerinden bahseder misiniz?
İnşaatlarda genelde öne çıkan makineler yüksek tonajlı vinçlerdir. Örneğin, kule vincin en ucunda yani bomun 2000 kg kaldırması gerekiyor. Çünkü bir bağ demir 2000 ila 2200 kg geliyor. Bomun ucunda bir bağ demiri alamaz ise vinç ne kadar iyi olursa olsun inşaatta verimli olmuyor. Dolayısıyla, öne çıkan ve bizim için ayırt edici olan 10 tonluk makinelerdir. Potain kule vinçlerin bu anlamda ihtiyaçlarımıza cevap vermesi en önemli özellikleri arasındadır. Bu durumda operatör de, işçi de, proje sahibi de, formen de, teknik servis de mutlu oluyor.
Ayrıca bir kule vinç için en önemli ve ayırt edici özelliklerden biri de arıza çıkarmamasıdır. Daha önce çalıştığım projelerde farklı kule vinç markalarında, yazın sıcağında bir kule vincin haftada bir motor yaktığını gördüm. Bu da hem çalışanlar için sıkıntı yaratıyor, hem de projenin işleyişinde aksamalara ve zaman kayıplarına sebep oluyor.

• POTAIN kule vinçlerin projelere katkısından ve sunduğu mühendislik çözümleri hakkında bilgi verir misiniz?
Potain kule vinçlerin projelere çok büyük katkısı var. Ben bugüne kadar çok farklı model ve marka kule vinçlerle çalıştım. Diğer markalar 50 kişinin işine bile yetişemezken, Potain 70-100 kişiyle rahatlıkla çalışıyor. Buda makinenin ne kadar seri olduğunu gösteriyor.
İşin özü şu aslında, Potain kule vinç sektörünün en kaliteli ve en güvenilir markasıdır. Şantiyelere baktığınızda, çoğu şantiyede Potain marka vinç kullanıldığını görebilirsiniz.
Bir de söylemeden geçemeyeceğim, Potain kullanan şantiyelerin çoğu zamanından önce bitmiştir. Diğer kule vinçlerin kullanıldığı projelerde, makinelerin sık sık arıza yapması, yedek parçanın bulunmaması, teknik servisin zamanında müdahale etmemesi gibi nedenlerden dolayı gecikmeler yaşandığını görüyoruz.
TeknoVinç gerek yedek parça, gerek teknik servis hizmetinden dolayı da ön plana çıkmaktadır. TeknoVinç teknik servisi ekibi, ihtiyaç olduğunda, gün içinde mutlaka arızaya müdahale ediyor. Yedek parça konusunda da hiçbir zaman sıkıntı yaşamadığımızı rahatlıkla söyleyebilirim.

• STROS dış cephe personel ve malzeme asansörlerinin ayırt edici özellikleri hakkında bilgi verebilir misiniz?
Stros dış cephe personel ve malzeme asansörleri ile bugüne kadar iki farklı şantiyede çalışma fırsatım oldu ve son derece memnun kaldım. Bugüne kadar da bir arıza ve kazasını görmedim. Tekno Vinç tarafından bakımları, paraşüt testleri ve gerekli değişimlerin zamanında yapılması sayesinde bir aksaklık yaşatmayan, son derece güvenli bir asansör.
Piyasada mevcut Çin malı asansörlerle de çalıştık ve farkı bu şekilde daha iyi anlıyorsunuz. Bu asansörleri 3 ay sonra sökmek zorunda kaldık. Stros dış cephe asansörü Çek Cumhuriyeti’nde üretilmektedir ve motor kısmı Alman malıdır. Bu nedenle de son derece güvenilir bir markadır.
Bana göre diğer asansörlerden daha farklı kalkışı var. Sıçratmadan, yumuşak kalkıyor ve duruyor. Sert durmadığından dolayı panik ve korku yaşatmıyor. Bir diğer önemli özelliği de daha seri olması.

• TeknoVinç tarafından sunulan teknik servis hizmeti ve eğitimlerden memnun musunuz?
TeknoVinç tarafından sunulan teknik servis hizmetinden genel olarak çok memnunum. Türkiye’de bulunan birçok markanın teknik servisi ile çalıştım. TeknoVinç bunların içinde servisinden son derece memnun olduğum markaların başında yer almaktadır. Projenin sorunsuz ve vakit kaybı olmadan ilerlemesi açısından, teknik servis hizmetinin de eksiksiz ve hızlı olması son derece önemlidir. TeknoVinç’teki arkadaşlarıma amirinden tutun, makina yağcısına kadar destekleri ve yardımları için ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

• TeknoVinç ile çalışmaktan ve POTAIN kule vinç ile STROS dış cephe personel ve malzeme asansörlerinden memnun musunuz?
TeknoVinç’ten memnun olmamın birçok sebebi var.
1- Makina arıza yaptığı zaman, aradığımda gün içinde anında arızaya müdahale ediliyor.
2- Bizlere karşı saygı ve sevgilerini hiç esirgemiyorlar. Müşteri memnuniyetini ön planda tutarak hareket ediyorlar. Öyle zamanlar oluyor ki, projenin aksamaması adına aralıksız çalışıyorlar.

Örneğin Büyük Yalı Projesi’nde TC 1 vincimizi kurduk ön bom ve arka kuyruk taşlarını koyamadık. Zaman doldu saat 17:00 oldu. TeknoVinç teknik servis ekibindeki arkadaşlara rica ettim saat 19:00’a kadar çalışıp mobil vinç ile olan işimizi bitirdiler. Başka firma personeli olsaydı, mobil vinç 1 gün daha çalışırdı ve iş bir sonraki güne sarkardı. TeknoVinç ekibi, tüm organizasyon ve mobilizasyon işlerimize müthiş katkı sağlıyorlar.
Tüm TeknoVinç ekibinden şu ana kadar almış olduğumuz hizmetlerden çok memnunuz. Tüm ekibe buradan teşekkürlerimi iletir, işlerinin ve başarılarının devamını dilerim.

Daha fazla bilgi için

Bize +90 216 577 63 00 numaralı hattımızdan ulaşabilirsiniz.Sosyal Medyada Bizi Takip Edebilirsiniz.

İLETİŞİME GEÇİN

    X
    İLETİŞİME GEÇİN