Potain IGO M 14’ü Tercih Eden İlk Firma Doğanlar Makine

Potain IGO M 14’ü Tercih Eden İlk Firma Doğanlar Makine

Potain IGO M 14 kule vinç modelini ilk satın alan firma olan Doğanlar Makine Kiralama Hizmetleri sahiplerinden Ramazan Doğan ile Tekno Vinç Dilovası Tesislerinde 09 Şubat 2017 tarihinde keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

• Doğanlar Makine hakkında bilgi verebilir misiniz?
Uzun yıllardır sektörde yer alan ağabeyim ile birlikte, 1996 yılında Doğanlar Makine’yi kurduk ve aile şirketi olarak iş makinesi kiralama sektöründe hizmet vermeye başladık. İstanbul merkezli Doğanlar Makine, Türkiye’nin her yerine hizmet vermekte ve makine sevkıyatı gerçekleştirmektedir. 2007 yılına kadar beko loder, ekskavatör ağırlıklı yürüttüğümüz çalışmalarımızı, 2013 yılından bu yana telehandler da ekleyerek devam ettirmekteyiz. Makine parkımızda farklı ve yeni makinelerimiz yer alsa da, ağırlıklı olarak telehandler hizmetini yürütüyoruz.

potain igo

• TeknoVinç ile ilişkilerinizden ve POTAIN IGO M 14 satın alma sürecinizden bahseder misiniz?
TeknoVinç ile ilişkilerimiz Potain IGO M 14 satın alma süreci ile başladı. Ürünü görüp, inceledikten ve tanıdıktan sonra almaya karar verdik. Bu süreçte TeknoVinç satış ekibinden arkadaşlar ile önce Fransa daha sonra da İtalya fabrikalarını ziyaret ettik. Kule vincin fabrikalarda tüm üretim aşamalarını ve şantiyelerdeki potansiyelini görme fırsatımız oldu. Yapmış olduğumuz araştırmalar neticesinde aslında Avrupa’da uzun yıllardır tanınan IGO M 14’ün, çok yaygın kullanım alanları olduğunu ve gerçekleştirdiğimiz yurt dışı ziyaretlerimizde yer alan bölgelerde de benzer kule vinçlerden çok sayıda kullanıldığını gördük. Ama henüz Türkiye’de kullanılan bir kule vinç modeli değil. Biz de IGO M 14’ün gelecekte Türkiye’de çok yol kat edeceğini ve çok tercih edileceğini düşündük ve inandık. Bu yatırımı yaparak Türkiye’de bu anlamda ilk olmaya karar verdik.

POTAIN IGO M 14 kullanım alanları hakkında bilgi alabilir miyiz?
Yaptığımız incelemeler ve araştırmalar neticesinde IGO M 14’ün birçok kullanım alanını öngörüyor olsak da, zaman içerisinde mutlaka farklı kullanım alanlarını da keşfedeceğimizi düşünüyoruz. Öncelikle restorasyon ağırlıklı projeler için çok uygun bir kule vinç. Şantiyelerde ise telehandler ve hiab vinçlere de alternatif olarak çok tercih edileceğini düşünüyoruz. Bunun yanı sıra mahalli müteahhitlerin de projelerinde tercih edebileceği bir kule vinç modeli olacağı aşikar.

POTAIN IGO M 14 bu anlamda ilk yatırımınız mı?
Evet, IGO M 14 kule vinç olarak bizim için de Türkiye için de yeni diyebiliriz. Bu alanda tecrübe kazandıkça yatırımlarımıza da devam etmeyi düşünüyoruz.

• POTAIN IGO M 14 model kule vincin kiralama uygulamalarını nasıl planlıyorsunuz?
TeknoVinç’in söyleminde de yer aldığı gibi biz POTAIN IGO M 14’ün çok “ Zeki, Çevik ve Pratik ” olduğunu düşünüyoruz. Dolayısıyla Türkiye’de de bu özelliklere sahip yeni bir kule vinç modeli olması sebebi ile de sektöre yeni bir soluk getireceğine inandık.
Sektörün ve piyasanın tepkisini ise zamanla göreceğiz ve deneyimleyeceğiz. Nakliye kolaylığı , kendi enerjisini kendi üretiyor olması ve 6 dakikada kurulabilme özelliği ile hem bizim için, hem de kiralama yapacak firmalar için geleneksel kule vinçlere kıyasla şantiyelerde büyük kolaylık sağlayacağına inanıyoruz.

• POTAIN IGO M 14 model kule vincin operasyonel avantajlarından bahsedebilir misiniz?
IGO M 14 model kule vinçlerin çelik denge ağırlıklar sayesinde kurulumları son derece hızlı. Nakliyesi son derece kolay. Diğer önemli avantajlarından biri de elektriğin olmadığı şantiyelerde, sahip olduğu jeneratörü sayesinde son derece bağımsız olarak kullanılabiliyor olması. Kullanımı ve kurulumu son derece basit. Denge ayaklarının açılmasını takiben kendi kendini 6 dakikada kurup, çalışma pozisyonuna geliyor. Çok pratik ve çok hızlı. Şantiye içinde, dar alanda veya ihtiyaca göre istediğiniz her yerde yeniden pozisyonlandırabileceğiniz bir kule vinç.
Bunun yanı sıra, daha önce şantiyelerde telehandlera alternatif olmasından bahsetmiştik. IGO M 14 ile telehandlerın ulaşamayacağı yüksekliklere malzeme taşıyabiliyoruz. 19 metre yüksekliğe çıkabilen IGO M 14, yaklaşık 6 katlı bir binaya malzeme taşıma ve malzemenin istenen yere taşınmasını da sağlıyor. Tabi sadece malzeme taşıma kısmında değil, inşaatın devam eden süreçlerinde de ihtiyacınıza cevap veriyor. Burada hem işçilik hem de zamandan tasarruf edebiliyoruz. Dolayısıyla inşaat sürecinde ihtiyaca göre kiralama opsiyonunu da sunmuş oluyor. Yani inşaat süreci veya malzeme taşımaya yönelik ihtiyaçlara göre haftalık veya aylık kiralamalar yapabilir, hatta nakliye problemi olmadığından ihtiyaca göre günlük kiralama imkanının dahi olduğunu söyleyebilirim.
Zamanla biz de deneyimledikçe, ön gördüğümüz kullanım alanlarının artacağını da düşünüyoruz. Telehandler için de zamanla planladığımız kullanımların dışında birçok kullanım alanı olduğunu gördük ve geliştirdik. IGO M 14 için de aynı şeyin olacağına inanıyoruz. Çünkü sektörün ihtiyaçları hızla değişiyor. Bizim görmediğimiz ve düşünmediğimiz farklı ihtiyaçlar ve alanlar keşfediyoruz zamanla. Burada bizim için önemli olan ilk olmak. ’Erken kalkan çok yol alır’ sözüne inanıyor ve bu yönde hareket ediyoruz. Özel bir sektör ve özel bir alan. Bu alanda ilk olmak bizim için pazar oluşturmak kadar sektörün gelişimi için de son derece önemli. Bizim amacımız kiralamada ilk olmanın getirdiği avantajı sürdürülebilir kılmak ve devamını getirmek. Bu konuda çok heyecanlıyız.
IGO M 14 birçok açıdan çok avantajlı ve kullanışlı bir kule vinç. Mesela, bir haftalık kiralama yaptınız fakat şantiyede elektrik yok. Bu bir sorun değil, çünkü IGO M 14 kendi jeneratörünü üzerinde taşıyan bir kule vinç. Jeneratörün marşına basıp elektriğe sahip olmak çok kolay. Bu çok büyük bir avantaj.

Kule vinç firması Tekno Vinç ile çalışma süreciniz nasıl gelişti?
TeknoVinç de aslında bizim gibi bir ilke imza atarak, Doğanlar Makine gibi bir kiralama firması ile böyle bir iş ortaklığı yapıyor. Bu konuda hepimiz aynı heyecanı ve deneyimi paylaşıyoruz. Farklı firmalarda da benzer kule vinçler olmasına rağmen, TeknoVinç her zaman bizim önceliğimiz oldu. Satış esnasında Potain ve TeknoVinç’in bize özel yaklaşımları ve uygulamaları bu ortaklığı yapmamızdaki en önemli etkendir. Bundan dolayıdır ki bu bir satış/ satın alma işleminden ziyade stratejik bir iş ortaklığıdır. Biz buna inanarak birlikte yola çıktık ve birlikte çok iyi bir iş çıkaracağımıza inanıyoruz. Tabi burada IGO M 14’ün “ Zeki, Çevik ve Pratik ” bir kule vinç olması da tercihimizde etken olmuştur. IGO M 14 diğer vinçlere ve makinelere göre sektördeki birçok açığı kapatacak. Benzer iş makinelerine göre sıra dışı, avantajlı ve işletme masrafları düşük bir kule vinç olması son derece önemli.
Ben 20 yıldır bu sektördeyim. Öyle makinalar oldu ki, sektöre bir anda ivme kazandırdı. Biz IGO M 14 için de aynı şeyi düşünüyoruz. Kolaylığını ve rahatlığını gören firmalar için vazgeçilmez olacak.
Yeni nesil daha vizyoner geliyor, dolayısıyla bu konuda da yol kat ediyoruz ve alışkanlıklarımız değişiyor. Şantiyeler de artık ihtiyaçlara göre yeni çözümler arıyor ve bu özelliklere sahip makineleri tercih edip, kullanıyor. POTAIN IGO M 14 de böyle bir kule vinç. Dar alanlarda pratik çözümler sunması ve kullanımının çok kolay olması IGO M 14’ü vazgeçilmez bir kule vince dönüştürüyor.

Daha fazla bilgi için

Bize +90 216 577 63 00 numaralı hattımızdan ulaşabilirsiniz.Sosyal Medyada Bizi Takip Edebilirsiniz.

İLETİŞİME GEÇİN

    X
    İLETİŞİME GEÇİN