Şehrin Yapı Novus Ventus Towers Projesinde TeknoVinç’i Tercih Etti

Şehrin Yapı Novus Ventus Towers Projesinde TeknoVinç’i Tercih Etti

İzmir’ in Yeni Kent Merkezi Bayraklı’da Farklı Bir Konsept Novus & Ventus Towers
Şehrin Yapı tarafından İzmir Bayraklı’da yapımı gerçekleştirilen, tamamı ofis konseptinden oluşan iş dünyasının yükselen kuleleri Novus&Ventus Towers projesi ile ilgili Adnan Kılıçoğlu İnşaat Genel Müdür Yardımcısı Vahit Tarık Kılıçoğlu ile görüştük.

Andan Kılıçoğlu Şehrin Yapı

Vahit Bey bize öncelikle Adnan Kılıçoğlu İnşaat ve Şehrin Yapı hakkında bilgi verir misiniz?
1969 yılında beri, İzmir’ de inşaat sektöründe Kılıçoğlu İnşaat olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Babam Adnan Kılıçoğlu, 1999 yılına kendi şirketi olan Adnan Kılıçoğlu İnşaat’ ı kurarak tüm tecrübe ve birikimlerini sektöre aktardı. Ben de İstanbul’ da Endüstri Mühendisliği bölümünü bitirdikten sonra aile şirketimizde çalışmak üzere İzmir’ e döndüm. Şehrin Yapı’ da yine üst düzey proje geliştirmek amacıyla 2012 yılında Katal İnşaat ile birlikte kuruldu. Şehrin Yapı olarak da gerçekleştirdiğimiz ilk proje Novus&Ventus Towers. İzmir’ e yeni ve A+ projeler kazandırmak üzere çalışmalarımıza ve projelerimize devam başladık.

Projenin özelliklerinden bahseder misiniz?
Novus Ventus Towers Projesi birbirinden bağımsız iki parselden oluşmaktadır. Novus Tower, şu anda yapımı devam etmekte olan 33 katlı birinci kulemiz. İkinci kulemiz ise 32 kat olacak şekilde planladığımız ve şu anda zemin güçlendirme çalışmaları devam etmekte olan Ventus Tower.

Novus Tower adını verdiğimiz birinci kule Latince’de ’yeni’, Ventus adını verdiğimiz ikinci kulenin adı da Latince’ de ’rüzgar’ anlamına geliyor. Projenin en önemli özelliklerinden biri de bölgede deniz manzarası kapanmayacak olan ve aynı zamanda  % 100 ofis konseptinde olan tek proje. Bölgede % 30 oranında konut yapma imar hakkımız olmasına rağmen biz projeyi tamamen ofis olacak şekilde planladık.  Bizim için bir proje ya ofistir ya da konut. Projemizde aynı zamanda spor salonu, yüzme havuzu gibi sosyal alanlar da yok. Novus&Ventus Tower gibi iki blok ya da tek bloktan oluşan projelerde iş adamı ile alışverişe çıkan ev hanımı, havuza yada spora giden birinin aynı noktada karşılaşmaları bizim için ofislerin marka değerini düşüren şeyler. Bu nedenle biz bu projede spor salonu, havuz gibi ortak kullanım alanlarına yer vermedik. Zaten yakın çevremizde spor salonları mevcut, dolayısıyla spor yapmak isteyenler buralara gidebilir.

Projemizde toplam 275 civarında bağımsız ofis alanımız mevcut. Ventus Tower adını verdiğimiz 2. kulede daha çok yeni kurulmuş ve büyüme aşamasında olan firmaları hedef aldık. Ventus Tower’ daki ofislerimiz 88 m2’ den başlıyor 103 m2’ ye kadar çıkıyor. Tüm katı birleştirdiğiniz zaman ise toplam alan 440 m2. Novus Tower’ da ise daha ziyade kurumsallaşmış ya da kurumsallaşma yolundaki büyük firmaları hedef aldık. Novus Tower’ da en küçük ofisimiz 130 m2. Tüm katı birleştirdiğiniz zaman ise yaklaşık olarak 800 m2 tam kat alanına sahip. Biz burada küçük ve büyük ofisleri birbirinden ayırırken, küçük ofislerdeki sirkülasyonun daha çok olacağını ve büyük firmaların bundan etkilenmemesini göz önünde bulundurduk. Yer altında yer alan 3 katlı kapalı otoparkımız ve aynı zamanda misafir otoparkımız mevcut. Novus Tower’ da ofislere 2-3 araçlık otopark alanı, Ventus Tower’ da ise 1-2 araçlık otopark alanı veriyoruz.

Novus&Ventus Tower Projesini benzer projelerden ayıran özellikler, avantajlar ve projeden ofis sahibi olan müşteriler için sunulan imkanlar hakkında neler söylemek istersiniz?

Açıkçası benzer tarzdaki projeler biraz da göz boyamadan ibaret. Projede havuzumuz da var spor salonumuz da var demek için,  insanlara belki de hiç kullanmayacakları alanları tamamen bir pazarlama stratejisi olarak kullanmak için sunuyorlar. Açıkçası ben ofis alacaksam içinde spor salonu var mı diye bakmıyorum. Tabi bu herkesin bakış açısıyla alakalı. Bizim buradaki amacımız ve diğer projelere göre en avantajlı olduğumuz yanımız giderleri yani aidatları minimize etmiş olmamız. Sosyal alanların olmama nedenlerinden biri de budur aynı zamanda. Günümüzde aidat bedelleri oldukça yüksek. Baktığınız zaman özellikle yeni projelerde 750-1.000 TL gibi rakamları buluyor. İzmir İstanbul’ a nazaran daha avantajlı olsa da bu konuda yine de müşterilerimizden aldığımız geri dönüşler, spor salonu veya havuz kullanımları olmadığı halde yüksek aidat bedellerine maruz kaldıkları yönünde. Hem kira hem de yüksek aidatlar zorlayıcı bir hal alabiliyor. Dolayısıyla biz de müşterilerimize kullanmayacakları hizmetleri sunup yüksek aidatlar ödemelerindense fiyat avantajı sunmayı tercih ettik. Dolayısıyla en büyük avantajlarımız arasında düşük aidatlar, kapalı otopark alanlarımız, tüm ofis cephelerinin önü kapanmayacak şekilde deniz manzaralı olması ve aynı zamanda ofis tasarımlarının mümkün olduğunca birbirinden ayrı olması yer alıyor.

Biz özellikle ofislerin tasarım farklılığına önem verdik ve benzer ofisleri sınırlı sayıda tuttuk. Örneğin 88 m2 veya 96 m2 ofislerimizden 15-16 adet mevcut. Ofisleri özellikle bu şekilde tasarladık. Burada amacımız aynı tipteki ofis sayılarını arttırıp değerlerini düşürmemek ve kendi alanlarında rekabet yaratmamak. Aynı zamanda ihtiyaca yönelik seçenekleri arttırmış ve müşterilerimize sunmuş oluyoruz. Bahsetmiş olduğum gibi ofislerimizin tamamı deniz manzaralı ve hiç biri birbirini kapatmayacak şekilde dizayn edildi. Önümüzde yer alan arazi resmi tesis alanı olarak geçiyor ve dolayısıyla projenin önü de kapanmayacak. Kamu tesis alanlarının ortalama yükseklikleri 20 mt. civarında, o da maksimum 6 kata tekabül ediyor. Bu nedenle ofislerin tamamı deniz görür ve önü kesilmez. Bu özelliği ile de şu anda bu bölgede böyle bir imara sahip olan tek projedir.

Projenin başlangıç ve bitiş tarihi nedir?
Novus&Ventus Tower Projesi 2014 yılı Nisan-Mayıs aylarında zemin iyileştirme çalışmaları ile başladı. Denize yakın bir proje olduğu için ve aynı zamanda yüksek yapılar olması sebebi ile normal inşaat standartlarına göre zemin iyileştirme çalışmalarımız uzun sürdü. Birinci kuleyi Mayıs 2017, ikinci kuleyi Kasım 2017’ de bitirmeyi hedefliyoruz. Bunlar kötü senaryoya göre belirlemiş olduğumuz tarihler. Proje içerisinde ofis alanlarımız dışında 14 adet de dükkânımız mevcut.

Bahsetmiş olduğunuz 14 dükkân AVM olarak mı planlandı?
Biz dükkânların büyük bir kısmını bankalara kiralamayı düşünüyoruz. Bu bölge baktığınız zaman bir ticaret merkezi. Bölgede bankalar için yeterli alan olmadığını ve böyle bir ihtiyaç olduğunu belirledik. Novus&Ventus projesindeki dükkanlar 400 m2, dubleks ve 5,5-6 m. duvar yükseklikleri var. Hepsini de bankalara özel tasarlandı. Alanları bölmedik, hiç küçük dükkanımız yok. Şu anda görüşmelerimiz devam ediyor ve metraj olarak da bankalar için uygun olacağından dükkanların çoğunu bankalara kiralayacağımızı düşünüyoruz. Diğerleri içinse kurumsal fast-food restaurantları ile görüşüyoruz.

Adnan Kılıçoğlu İnşaat olarak diğer projeleriniz nelerdir?
Şu anda Bornova’ da 94 dairelik bir konut projesi yapıyoruz. Bu projemizde de ofis imar alanı kullanım hakkımız vardı. Ancak biz yine aynı düşünce ile ve bu bölgede dükkânlar çok değerli olmasına rağmen burayı da tamamen konut olacak şekilde planladık. Amacımız da konutlarda yaşayanların rahatsız olmaması. Açıkçası bizim için karlılıktan ziyade müşteri memnuniyeti önemli. Dolayısıyla müşteri talebi, rahatı ve istekleri doğrultusunda projeler yapmaya önem veriyoruz. Projede 2+1 ve 3+1 dairelerimiz mevcut ve daireler 103 m2 ile, 165 m2 arasında değişiyor. Projemizde 1+1 ve 1+0 dairelere yer vermedik.

4.000 m2 alan üzerine kurulu ve projenin %65’ i yeşil alandan oluşmakta. Bu alanda aynı zamanda yetişkinler ve çocuklar için yüzme havuzları, çocuklar için oyun parkı, açık ve kapalı spor alanı da yer almakta. Ayrıca alt kısımda tamamı kapalı otopark olacak şekilde tasarlandı.

Bu projeler dışında almış olduğumuz 3 tane daha arsa var. Bunun yanı sıra görüşmelerini yürüttüğümüz 3 farklı projemiz daha var önümüzde. Orta vadede başlamayı planladığımız 300-400 dairelik, uzun vadede 1.000-1.500 daireli projelerimiz var.
Aynı zamanda Kuzey Irak’ ta Alman ortaklı 3.000 daireli bir projeyi imzaladık. Önümüzdeki 5 aylık dönemde projenin başlamasını öngörüyoruz. Orası da yine konut projesi olacak. Daha önce Kuzey Irak’ ta 750-800 dairelik bir konut projesi tamamlayıp teslim ettik. Son projemizi 3 etap 1.000’ er daire olacak şekilde, etap etap tamamlamayı düşünüyoruz. Tüm bu projelerimiz dışında bir de geliştirmekte olduğumuz bir öğrenci yurdu projemiz var.

Öğrenci yurdu projesi biraz farklı bir proje olacak sanırım. Ayrıntı verebilir misiniz?
Biz öğrenci yurdu projemizi açık-kapalı yüzme havuzu, spor salonu, kapalı otopark, odalar en fazla 2 kişi olacak şekilde tasarladık. Odaların içinde mutfak ve banyo yer alacak. Aslına bakarsanız apart tarzında bir yurt olacak. Öğrenciler için güvenlik ve içerisinde her türlü sosyal imkanın olacağı, aynı zamanda da aidat ücreti olmadan sadece kira bedeli ödeyecekleri bir proje. İlk etapta kız öğrenciler için planlıyoruz ancak üniversiteler ile görüşmelerimiz sürüyor, bu görüşmeler sonucunda gelen talepler doğrultusunda karma olarak da açabiliriz.

İzmir’ deki inşaat sektörü hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?
İzmir özellikle son 7-8 yılda çok yol kat etmiş durumda ve önümüzdeki dönemlerde de daha da hız kazanacağını düşünüyoruz. Yeni imara açılan ve önümüzdeki dönemlerde de açılması planlanan yerler var. Özellikle şu anda inşaat aşamasında olan İstanbul-İzmir otoban projesi tamamlandıktan sonra İzmir inşaat sektörü çok gelişecek diye düşünüyorum. Yine İzmir için yeni diyebileceğimiz site konseptli projeler artacak, dolayısıyla siteler ile birlikte yeşil alanlar da artacak İzmir’ de.

Novus&Ventus Towers projesinde Kule Vinç Firması Tekno Vinç’ i tercih etme nedenleriniz nedir?
Biz projeye başlamadan önce birçok firma ile görüştük. İçlerinde en kurumsal, en güvenilir olanı TeknoVinç ve Potain oldu. Dünyanın neresine giderseniz örneğin Dubai’ ye de gitseniz, Londra’ ya da gitseniz Potain marka kule vinçleri görüyorsunuz. Tüm dünyada görebileceğiniz birkaç markadan biri Potain. Kurulum aşamasındaki profesyonelliğinden, kurulum sonrası çalışmasındaki profesyonelliğine kadar; kuruluma gelen arkadaşların kıyafetlerinden, çalışma düzeni ve disiplinlerine kadar; kule vinç üzerine konacak reklam panosunun ölçüsünden, konumlandırmasına kadar profesyonelliği ve çizgisi çok belli olduğu için TeknoVinç ile çalışmayı tercih ettik. Bu kararımızdan çok da memnunuz.

Satış sonrası hizmet ve teknik servis hizmetini de TeknoVinç’ ten almaya devam ediyorsunuz. Geri dönüşlerden ve hizmetten memnun musunuz?
TeknoVinç’ ten her türlü desteği sorunsuz şekilde alabiliyoruz. Geri dönüşlerdeki hızdan ve ilgiden çok memnunuz. Bu hem teknik destek konusunda bu şekilde, hem de örneğin bir fiyat teklifi istediğimiz zaman veya yetkili birine ulaşmak istediğimiz zaman gün ve saatin önemi olmaksızın son derece hızlı ve net bir şekilde geri dönüş alabiliyoruz. Her seferinde de aynı ilgi ve sıcaklıkla karşılaşıyoruz. Tekno Vinç uzun yıllardır sektör lideri olarak hem satış, hem servis desteği hem de müşteri memnuniyetini önemseyen, bu nedenle de güven veren bir firma olarak bizim de projemizde çalışmayı tercih ettiğimiz firma olmuştur.

Projede kaç adet ve hangi model kule vinçler kullanılıyor?
Novus&Ventus Towers projesinde iki adet Potain MC205B model kule vinç kullanılmaktadır. Potain MC205B 10 tonluk bir vinç olup; 60 metre serbest yükseklik, 60 metre bom ve bom ucunda 2400 kg kaldırma kapasitesine sahip bir kule vinçtir. Proje tamamlandığı zaman yaklaşık olarak 160 metreye çıkması planlanıyor.

Siz sektörü ve piyasayı araştırarak TeknoVinç ile çalışmayı tercih ettiniz. Potain marka kule vinçlerin projeye katkısı ve sağladığı avantajlar neler oldu sizin için?
Bizim için en büyük avantaj teknik destek. Çünkü kullanmış olduğumuz kule vinç ile ilgili bir ihtiyacımız olduğunda TeknoVinç en kısa zamanda bize geri dönüş yapıyor. Ayrıca almış olduğumuz kule vinçi bu projenin tamamlanması ile beraber diğer projelerimizde kullanılmak üzere başka illere de gönderiyor olacağız. Dolayısıyla servis hizmeti özellikle bu noktada bizim için oldukça önemli. Biz almış olduğumuz kule vinci Kahramanmaraş’ a da göndersek, Mardin’ e de göndersek aynı hizmeti alacağımızı biliyoruz. Bir iş planı yaparken projede kule vinç kaynaklı bir gecikme yaşar mıyız diye düşünmüyoruz, böyle bir kaygımız yok. Şu ana kadar da hiçbir problem ve aksaklık yaşamadık. Bir aksaklık yaşasak da TeknoVinç ekibi tarafından hemen müdahale edileceğini biliyoruz.

Bu sene kış İzmir’ de çok sert geçti. Oldukça rüzgarlı ve fırtınalı bir kış oldu. Operatörler ile sürekli irtibat halindeydik bir problem olur mu diye ama her hangi bir problem yaşamadık, işlerimiz hiç aksamadı ki inşaat sektöründe bir günlük bir gecikme bile yüksek maddi kayıp ve maliyet demek bizim için. Dolayısıyla projelerimizde güvenle çalışabileceğimiz en iyi ve hızlı firma TeknoVinç.

Son olarak güvenlik konusu sizin için oldukça önemli. Son dönemde yaşanan üzücü vinç kazaları ve iş güvenliği ile ilgili düşünceleriniz nelerdir?
İş güvenliği bizim için bir numaralı ve çok önemli bir unsur. Özellikle yaşanan kazalar ve bu kazalar sonucu yaşanan kayıplar oldukça üzücü. Biz sektörde yaşanan kazaları mutlaka araştırıyoruz. Sebepleri nedir, yaşanmaması için ne yapmak gerekir diye. Her bakımdan önlemlerimizi alıyoruz. Piyasada daha uygun fiyatlı olarak görünen ve satılan, ancak hem güvenlik hem de servis bakımından hiçbir güvence vermeyen firmalar var. Biz projelerimizde böyle firmalar ile çalışmamaya özellikle dikkat ediyoruz. Kaldı ki hiçbir maddi kazanç bizim için insan canından değerli değildir. Hem yaşayacağınız manevi üzüntü, hem de kurum imajı ve itibarını zedeleyeceğini düşünürseniz tercihimiz her zaman kalite ve güvenden yana olacaktır.

Daha fazla bilgi için

Bize +90 216 577 63 00 numaralı hattımızdan ulaşabilirsiniz.Sosyal Medyada Bizi Takip Edebilirsiniz.

İLETİŞİME GEÇİN

    X
    İLETİŞİME GEÇİN